Ankara Web Tasarım; Dijital Pazarlama Uzmanı Olan Sebahattin Bakır, Ankarada Web Tasarım, Dijital Reklam ve Pazarlama Faaliyetleri ile Hizmet Vermektedir.
SEO Web Tasarım

Geri Bağlantılar Nedir ve Neden Önemlidir?

Link ve SEO el ele gider. Farklı ve sağlam bir backlink profili oluşturmak zaten SEO yapılacaklar listenizde olmalı. Geri bağlantılar, arama motorlarının web sitelerini sıralamasında hayati öneme sahip olmaya devam ediyor. Harika içerik ve sağlam bir backlink profili, organik arama için altın standart olarak kalmaya devam ediyor.

Geri bağlantılar nedir?

Ankara Web Tasarım; Dijital Pazarlama Uzmanı Olan Sebahattin Bakır, Ankarada Web Tasarım, Dijital Reklam ve Pazarlama Faaliyetleri ile Hizmet Vermektedir.

Backlink, internette web sitenize yönlendiren bir linktir. Arama motorları bir backlink’i güvenilirliğin bir oyu olarak görür – web siteniz veya sayfanız ne kadar oy kullanırsa, arama motorları içeriğinde arama motorunun sonuçları sayfasında (SERP) içeriğe öncelik vermeyi daha çok tercih eder.

Maalesef, Google tüm geri bağlantıları eşit şekilde ödüllendirmez. Gelen bağlantılarla ilişkilendirilebilecek iki tür etiket vardır: follow ve nofollow.

PageRank (evet, PageRank hala önemli) bağlantı noktalarını veya “bağlantı sayısını” hesaplayan, Google tarafından oluşturulan bir ölçümdür. Bağlantı sayısı, sitelerden ve köprüler aracılığıyla yeni siteleri tarama devam eder – site ne kadar saygın olursa, bağlantı o kadar büyük olur.

Geri bağlantı türleri

  • Follow linkleri arama botları tarafından taranabilir ve arama motorlarının sitenizi takip etmesine izin vererek link takibi ve backlinkini sağlar.
  • Nofollow bağlantılar ise yönlendirme trafiğidir, bu SEO değerini artırmaz.

Follow ve nofollow etiketlerinin yanı sıra, linkler geldikleri sitenin yetkisine bağlı olarak değer bakımından farklılık gösterebilir.

35 – 10.000 aylık site ziyaretçisinin etki alanı yetkisine sahip yerel bir blogdaki bağlantı değeri, bir sektör uzmanının blogundan ayda 60 ve 1 milyon ziyaretçinin etki alanı yetkisine sahip bir bağlantı kadar yüksek etki taşımaz veya sıralama için +1 puan vermez .

Yüksek kaliteli bir siteden bir bağlantı, düşük kaliteli sitelerden üç bağlantıdan daha değerli olabilir.

Geri bağlantı oluşturma

  • Orijinal, çekici içerik oluşturun
  • Etkileyici pazarlama
  • E-posta erişimi
  • Sosyal medya
  • PR maruziyeti

Geri bağlantı oluşturmak kolay değildir. Başka bir sitenize bağlantılar pompalamak için kendi web sitelerinizi oluşturmak, bağlantılar satın almak veya bağlantıyı değiştirmek gibi kısayollar Google’ın “manipülatif” olarak kabul edebileceği herhangi bir şey – kötü uygulamalar olarak kabul edilir ve ortaya çıkarsa Google cezaları ile sonuçlanabilir.

Bağlantı cezaları organik arama performansınızı artırır ve Google’a sitenizin “temizlenmiş” olduğunu kanıtlamak için sıkıcı çalışma gerektirir – ve daha da kötüsü, Google sitenizi bir uyarı vermeden bir ceza ile tokatlayabilir.

Geri bağlantı oluşturmanın en iyi yolu? İçerik oluşturun, insanlar değerli bulur ve bağlantılar yoluyla paylaşmak isterler. İçeriğinizi ilişki kurma taktikleri ile proaktif olarak tanıtmak, aynı zamanda bağlantı kurma konusunda size destek verir. Yayıncıların içeriğiniz ile bağlantı kurmasının zorunlu nedenleri varsa, doğru kişilere söylediğinizden emin olun.

Geri Bağlantılar: Ne Öğrendik?

Yüksek kaliteli, otoriter bağlantılar SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak ve meşru SEO iyileştirmesi görmek için çok önemlidir. Geri bağlantılara zaman ayırmadan önce, sitenizin sağlıklı ve iyi durumda olduğundan emin olun.

Anakara Web Tasarım Ajansı olarak müşterilerimize Google Analytics denetim ve yapılandırması, etiket yönetimi ve uygulaması ile birlikte A/B testi ve optimizasyon deneyleri, açılış sayfası analizleri ve web sitesi performans incelemeleri sunuyoruz.

SEO yardıma mı ihtiyacınız var?

Hadi Konuşalım. Anakara Web Tasarım Ajansı‘na bu gün başvurun ve tüm pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi tartışalım.