Ankara Web Tasarım; Dijital Pazarlama Uzmanı Olan Sebahattin Bakır, Ankarada Web Tasarım, Dijital Reklam ve Pazarlama Faaliyetleri ile Hizmet Vermektedir.
Web Tasarım

Web Tasarım Öncesi İçeriğin Önemi

Web tasarım öncesi  içerik nasıl tanımlanır? İçerik bir web sitesinin tasarımını nasıl etkiler ? Bir web sitesi tasarım projesinde yer aldıysanız, muhtemelen bu soruları sordunuz. Sektörün en iyi uygulaması, bir web sitesinin tasarım ve geliştirme aşamalarını tamamlamadan önce içeriğe sahip olmanızı önerir. Bunun neden bu kadar önemli olduğunu daha iyi anlamak için, içeriği nasıl tanımlayacağınızı incelemeye değer.

İçerik Nedir?

Peki tam olarak içeriği nedir? Bu basit bir cevap gibi gözükebilir, ancak içerik her şeyi kapsıyor. İçerik bir web sitesindeki neredeyse her şeyi içerir. Bazı yaygın içerik örnekleri şunlardır: metin, resimler, videolar, hata mesajları, menü öğeleri, eylem çağrıları ve form öğeleri. Bazı durumlarda, bir sitedeki içerik olarak kabul edilmeyenlerin özetlenmesi daha kolay olabilir. Bir web sitesi tasarımı projesinde bu kadar çok içerik parçası düşünmek çok zor görünebilir. Ancak, bunların nihai ürünün yapımı için gerekli tüm unsurlar olduğunu hatırlamak önemlidir. Bunu akılda tutarak, projenin özünde en temel parçalarla başlamak ve oradan dışarı çıkmak için mantıklı geliyor.

İçerik; Yapı Malzemesi

İçeriği düşünmenin bir başka yolu, sitenin çoğu için yapı malzemesini oluşturmasıdır. İçerik, son yapıyı oluşturmak için birleşecek yapı taşlarını şekillendirir. İçerik aynı zamanda bir web sitesindeki çoğu bölümün odak noktasıdır. Aslında, çoğu zaman kullanıcıların bir web sitesini ziyaret etmelerinin ana nedeni budur. Biraz daha derine dalmak için tasarım sürecimizin bir bölümünü gözden geçirmek yardımcı olacaktır.

Bir projede herhangi bir tasarım veya geliştirmeye başlamadan önce, keşif ve tanımlama aşamalarını tamamlayacağız. Keşfetme, yüksek düzeyde, müşterilerimizin işlerini, kullanıcılarını ve web sitesinin çözmesi gereken sorunları anlamaya odaklanır. Neyi başarmaya karar verdiğimizin net bir resmini elde ettikten sonra, neyi inşa edeceğimizi daha fazla tanımlamaya başlarız. İçerik, tanım aşaması boyunca çok önemli bir unsurdur.

Tanım olarak, web sitesi için temel oluşturmaya başladık. Tanım aşamasından kaynaklanan önemli yapısal öğelerden bazıları site haritası ve tel kafeslerdir. Bu teslim edilebilirler, içerik tarafından büyük ölçüde desteklenir ve projenin temelinin temel parçalarıdır. Site haritası, sitedeki her sayfanın bir listesidir. Sitenin gezinti yapısını ayrıntılandırmak yerine, bir envanter ve site çapında bir organizasyon yapısı kadar hizmet eder. Ardından, tel çerçeveler site haritasındaki temel yapıdan oluşturmaya devam eder.

Tel kafesler bir ev için planlarla karşılaştırılabilir. Bu, farklı sayfa düzenlerini, genel içerik hiyerarşisini ve sayfalar arasında ve site genelinde genel yol göstericiyi ana hatlarıyla belirtiriz. Bu planlar, içeriğin bir sayfada nasıl görüntülendiğini vurgulamak konusunda yetersizdir. Bu yol bulma kalıplarının oluşturulması ve rafine edilmesi, kullanıcıların sitede gezinmelerini ve aradıklarını bulmalarını garanti eder. İçerik, yönlendirmeyi destekleyen önemli bir bileşendir. Bir sayfa içinde hiyerarşi oluşturmada da hayati öneme sahiptir. Hiyerarşi, sayfayı dengelemeye ve kullanıcıyı sayfa içeriği boyunca yönlendirmeye yardımcı olur ve sonuçta hedeflerine ulaşmalarına rehberlik eder. Bir metin cümlesi ve beş metin paragrafı arasındaki fark, sayfa düzeninin nasıl görüneceğini büyük ölçüde değiştirebilir. Bu, bir sayfadaki hiyerarşiyi ve organizasyonu da etkileyecektir.

Bu etkiye dikkat ederek, bunun sadece metin için değil, tüm içerik türlerine uygulanabileceğini de anlamak önemlidir. Bir sayfa içinde hiyerarşi oluşturmada da hayati öneme sahiptir. Hiyerarşi, sayfayı dengelemeye ve kullanıcıyı sayfa içeriği boyunca yönlendirmeye yardımcı olur ve sonuçta hedeflerine ulaşmalarına rehberlik eder. Bir metin cümlesi ve beş metin paragrafı arasındaki fark, sayfa düzeninin nasıl görüneceğini büyük ölçüde değiştirebilir. Bu, bir sayfadaki hiyerarşiyi ve organizasyonu da etkileyecektir. Bu etkiye dikkat ederek, bunun sadece metin için değil, tüm içerik türlerine uygulanabileceğini de anlamak önemlidir.

Bir sayfa içinde hiyerarşi oluşturmada da hayati öneme sahiptir. Hiyerarşi, sayfayı dengelemeye ve kullanıcıyı sayfa içeriği boyunca yönlendirmeye yardımcı olur ve sonuçta hedeflerine ulaşmalarına rehberlik eder. Bir metin cümlesi ve beş metin paragrafı arasındaki fark, sayfa düzeninin nasıl görüneceğini büyük ölçüde değiştirebilir. Bu, bir sayfadaki hiyerarşiyi ve organizasyonu da etkileyecektir. Bu etkiye dikkat ederek, bunun sadece metin için değil, tüm içerik türlerine uygulanabileceğini de anlamak önemlidir.

Bu, bir sayfadaki hiyerarşiyi ve organizasyonu da etkileyecektir. Bu etkiye dikkat ederek, bunun sadece metin için değil, tüm içerik türlerine uygulanabileceğini de anlamak önemlidir. Bu, bir sayfadaki hiyerarşiyi ve organizasyonu da etkileyecektir. Bu etkiye dikkat ederek, bunun sadece metin için değil, tüm içerik türlerine uygulanabileceğini de anlamak önemlidir.